Ćwiczenia na lekcje powtórkowe z języka angielskiego 2

Share with others:

Niebawem wszyscy wrócimy do szkół aby stawić czoła nowym wyzwaniom. Bez względu na to, jak wyglądać będzie nasza szkoła od pierwszego września – wygaszane gimnazjum lub zmieniona podstawówka, niezmienną pozostaje potrzeba przygotowywania naszych uczniów do egzaminów końcowych. I znowu próbne arkusze, repetytoria, tony kserówek z przykładowymi testami podsumowującymi. Kiedy już dopadnie Was (a dopadnie na pewno) odczucie ‘that’s enough, it’s time to try something else’, możecie skorzystać z poniższych propozycji. Już od dłuższego czasu staram się urozmaicać zajęcia dodatkowymi ćwiczeniami, które tworzę przy użyciu narzędzi TIK. Pomysłów nie brakuje, inspiracji również.
Przy okazji podrzucam linki do platform, na których poniższe ćwiczenia powstały. Temu zagadnieniu postaram się poświęcić więcej czasu w najbliższej przyszłości, a tymczasem przedstawiam mały zestaw wybranych ćwiczeń powtórkowych, które pojawiły się do tej pory na blogu.

Aby powtórzyć i wyćwiczyć umiejętności z obszaru “Środki językowe” oraz “Funkcje językowe” powstał szereg ćwiczeń z wykorzystaniem różnych narzędzi TIK:

1. Grammar quiz 1 oraz Grammar Quiz 2

W obydwu postach znajdziemy quizy w dwóch wersjach: jedną na smartfony, z wykorzystaniem nowoczesnego narzędzia jaki zapewnia https://create.kahoot.it oraz drugą, w postaci quizu wielokrotnego wyboru urozmaiconego odpowiednimi grafikami, a powstałego przy pomocy https://learningapps.org.

 

Te same treści, aczkolwiek w zupełnie innym wydaniu, obejmuje gra planszowa nazwana English on the Way Smiley Game. Link do gry znajdziecie tutaj: Uśmiechająca się gra planszowa.

 

 

 

 

 

2. Ćwiczenie w przekształcaniu zdań – cz.1 i Ćwiczenie w przekształcaniu zdań – cz. 2

Ćwiczenia można wykonywać indywidualnie lub w grupach, w tym przy użyciu opisanych i pokazanych w poście dźwiękowych przycisków (buzzers). Ćwiczenie powstało na platformie https://www.storyjumper.com i ma postać książeczki online.

 

 

3. English On the Way Twenty Seconds Game

To znana gra, świetnie sprawdzająca się w grupach, idealna na powtórki. Moja wersja tej gry powstała z myślą o powtórzeniu materiału dla klasy drugiej obecnego gimnazjum, głównie w oparciu o New English Plus 3. Jestem jednak przekonana, że może być zastosowana na zajęciach z każda grupą na podobnym poziomie, niezależnie od podręcznika.

 

4. Uzupełnianie dialogów

To ćwiczenie jest przykładem zadań na funkcje językowe, konkretnie ćwiczy umiejętność zadawania pytań w określonych sytuacjach. Powstało ono w oparciu o platformę https://learningapps.org oraz stronę http://www.makebeliefscomix.com, na której można tworzyć komiksy.

5. Przedrostki i przyrostki

Kolejne ćwiczenie związane jest ze słowotwórstwem. Za pomocą odpowiednich przyrostków lub przedrostków uczniowie tworzą wyrazy o nowym znaczeniu.

 

 

 

Przygotowując do egzaminów, na pewno wiele czasu poświęcamy powtórce słownictwa. To bardzo ważna sprawa. Poniżej zaledwie kilka z wielu propozycji, które można znaleźć na blogu:

1. British and American English

Specjalne ćwiczenia na sprawdzenie różnic pomiędzy brytyjskim i amerykańskim angielskim w postaci krótkiej historyjki do uzupełnienia online. Znajdziemy tu także wersję do wydrukowania w formacie PDF.

 

 

2. Zakupy i usługi – zestaw ćwiczeń

Pod powyższym linkiem znajdziemy cały zestaw ćwiczeń interaktywnych związanych z tematami Shopping i Service.

 

 

 

3. How to respond in English

To ćwiczenie z reakcji językowych. Mini dialogi, przedstawione tu w postaci quizów i gier,  zostały zaczerpnięte z ogólnodostępnych testów gimnazjalnych i próbnych testów gimnazjalnych. Jest to więc alternatywa dla drukowania i kopiowania testów papierowych.

 

 

 

4. English On The Way Bug-Speak Game

 

Gra służy powtórzeniu popularnych zwrotów i słownictwa, które stosujemy w rozmowie po angielsku. Mini dialogi wykorzystane tutaj, również zostały zaczerpnięte z ogólnodostępnych testów gimnazjalnych i próbnych testów gimnazjalnych

 

5. School Taboo Game

A to ostatni narybek w postaci pomysłu na wykorzystanie popularnej gry Taboo na zajęciach językowych. Zabawa pozwala na praktyczne stosowanie języka, aktywizuje do mówienia i wykorzystywania znanego słownictwa z tematu School and school rules.

 

 

 

Share with others:

You may also like...